Zatímco na cyklistický závod Kolem Lipna si první festivalový víkend našlo cestu přes tři stovky účastníků, na nedělní běžecké vyvrcholení se jich registrovalo dokonce ještě o stovku více! Závěr ČEZ Lipno Sport Festivalu byl opět nabitý pestrým programem, emocemi i návštěvnickými rekordy. Víkendový ČEZ Energy Fest způsobil, že celá festivalová zóna tančila v rytmu oblíbených písní. Organizátoři natěšenému publiku jako bonus oznámili termín příštího, už 13. ročníku nevšední sportovní akce.

Unikátní setkání u »jihočeského moře« tradičně vygradovalo běžeckými soutěžemi. Předzvěstí byly dětské trasy na 300 a 600 metrů, které si užilo téměř 150 nejmenších sportovců. Lipenský půlmaraton, Desítka Českého rozhlasu i Rodinný běh na 3km pak přilákaly na start více než 250 nadšených běžců. Novou trať si navzdory větší náročnosti pochvalovali úplně všichni. V cíli se někteří z nich dokonce podivovali, že už je konec a hravě zvládali i letní vysoké teploty. Nádherné scenérie jižního cípu Šumavy však ocenili všichni bez rozdílu.

Vítězkou půlmaratonové tratě se stala Marcela Joglová, úspěšná vytrvalkyně, která závod pojala jako trénink na kvalifikační běh pro nadcházející letní olympiádu v Paříži. „Tady na Lipně se mi krásně dobíjejí baterky,“ vyznala se, jak na ni dýchla pohodová atmosféra festivalu.

Na programu byly také kratší trasy. Tu desetikilometrovou si nenechal ujít ani rodinný klan Kateřina a Lucie Neumannové, které aplaudovaly vítězné atletické naději Anně Málkové. Běhu na 3 km se pro změnu zúčastnili Eva a Marek Adamczykovi i s jejich psím miláčkem Arturem, kteří takto mohli potrénovat fyzičku na televizní taneční soutěž StarDance. „Byla to fakt paráda, užili jsme si to,“ hlásila hvězdná snowboardcrossařka.

ČEZ Lipno Sport Festival však nabídl nejen sportovní, ale i kulturní zážitky. Letní kino, žesťové sexteto, úchvatné vystoupení Cirku La Putyka za doprovodu živé hudby a epické divadelní představení Snowflakes: Amerikánka v režii Viktora Tauše. Tím vším se kromě desítek sportovních aktivit bavily tisíce festivalových návštěvníků. Nejvíce se jich vždy účastnilo pátečních a sobotních ČEZ Energy Festů. Pomyslnou tečku za kulturní částí udělali »pěšáci rokenrolu«, hanspaulští Tata Bojs. Jejich energické písně rozehřály publikum natolik, že mnozí z návštěvníků naskákali po posledním přídavku společně s frontmanem kapely Milanem Caisem do vod Lipna.

„Letošní festival nám pro další ročníky nasadil laťku strašně vysoko a bude těžké ji dále posouvat,“ usmála se ředitelka festivalu Kateřina Neumannová a upozornila na mimořádně příznivé počasí. „Přálo nám celých deset dní, což není na Lipensku běžné, a to samozřejmě návštěvnost vždy ovlivní. Ve všech měřitelných sportovních aktivitách jsme měli dva až třikrát větší návštěvnost než v loňském roce. Festivalem prošlo určitě více než 50 tisíc lidí,“ přidala spokojeně.

Z tváří návštěvníků, ale i hvězdných sportovců, kteří na Lipno dorazili, bylo patrné, že si festivalový program náramně užívali. Basketball, fotbal, slackline, parkour, šerm, veslování, běh, cyklistika, lezecká stěna, orientační běh, plavání, vyjížďky na člunech i jóga na paddleboardu. Každý den soutěže o hodnotné ceny i odpočinek v ČEZ Energy zóně.

Poděkování patří všem návštěvníkům, partnerům i organizačnímu týmu. Dvanáctý ročník je za námi. „A ten příští, třináctý, začneme chystat už letos na podzim,“ oznámila ředitelka festivalu. V kalendáři si už teď mohou všichni zatrhnout termín 16.–25. 8. 2024, tedy jen pár dní po ukončení LOH v Paříži!
Za rok to opět rozjedeme!

Zveřejněno: 1. 9. 2023