top of page

TZ - Lipenský půlmaraton, to chce celý (nejmíň) víkend


V prázdninovém závodním úhoru probleskává motivační zpráva: žár klesá a blíží se tradiční Lipenský půlmaraton (a pětka). Běží se v sobotu 17. srpna, ale zaslouží si věnovat mu aspoň víkend, ne-li celý týden.

Další podnik Mizuno Trail Running Cupu je zároveň už posedmé součástí Lipno Sport Festu, tentokrát zahajuje jeho bohatý program. Ten osvěží i podvečerní koncert kapely Portless v maríně, závodním epicentru. A po něm se poběží znovu už v poklidu s čelovkami za stmívajícími se rozhledy na Stezku v korunách stromů.

Týdenní nabídku Lipno Sport Festu uzavírá pak další sobotu (24. 8.) třetí závod série Craft Team Challenge, unikátního formátu týmového půlmaratonu, už na okruhu podél vody, ne v kopcích nad ní. A v pátek (22. 8.) tu proběhne hudební minifestival s vyhlášenými jmény – Laura a její tygři, Kašpárek v rohlíku, Děda Mládek Illegal Band, Bára Poláková, Eddie Stoilow a další. Není to lákavá nabídka pro ještě jeden týden dovolené?

Každopádně začínáme zostra Lipenským půlmaratonem MTRC. „Lehce jsme změnili trať, vypouštíme poslední stoupání od Stezky k Alpské vyhlídce. Chceme mít běhavější trať a taky nahoře v lese přibyly polomy,“ vysvětluje racionální důvody Martin Dvořák, ředitel závodu. Navíc se stejně jako loni běží jen dva týdny po královské Krkonošské 50 (nebo 21).

Zbytek trasy jednoho z nejspektakulárnějších podniků série MTRC – ve významu různorodých a nádherných vyhlídek – zůstává. Tedy start v maríně, odtud vzhůru do poloviny sjezdovky pod lanovkou. Dál vlevo traverzem přes proklestěnou novou sjezdovku dál k vrcholu Lúče (933 m), mezi skalkami pak dolů k Louňovicím.

Zde romantickou stezkou podél řeky a Čertových proudů, do severního svahu Dvorečné, a znovu nahoru poslední prďák až na Stezku v korunách stromů. A pak oklikou zpět do cíle v epicentru maríny.

Kdo zná, rád se vrací. Kdo nezná, touží objevit.

Na startovní čáře se tu v minulosti objevila řada předních běžců i dalších osobností od olympijských vítězů Kateřiny Neumannové a Davida Svobody až k prezidentskému kandidátovi Vladimíru Dlouhému. Letos jsou už přihlášeni třeba další zlatý olympionik a bývalý světový rekordman v desetiboji Roman Šebrle i s manželkou Evou, nebo bývalý cyklokrosový šampion a biker Pavel Camrda.

Rekordy závodu drží Milan Janata 1:28:19 a Kamila Gregorová 1:44:29, ale ještě s Alpskou vyhlídkou, teď se otvírá snazší šance je pokořit. Loni vyhrál Václav Bauer z šumavské Kleti, na jejíž vrchol běhá den co den už přes dva roky, co pod ní bydlí, a Aysen Solaková z Turecka, pracující v Praze v IT společnosti.

Závod poskytuje vysoký standard závodnického servisu s prodejem produktů partnera Mizuno za výhodné ceny, osvěžením v českém moři, nebo vyjížďkami diváků na atraktivní místa trati ve vozech Subaru. A také stále oblíbenější doprovodnou kratší pětku. Start je ve 14.15, aby se stihl přejezd vlaku před přeběhem kolejí.


Více informací na www.trailrunningcup.cz nebo www.lipno.info

24 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page