top of page

Cyklistický závod ČEZ Kolem Lipna vyšperkoval sportovní svátek


Odstartováno! ČEZ Lipno Sport Festival oficiálně vstoupil do svého už 12. pokračování. A vše zatím nasvědčuje tomu, že letošní ročník by mohl patřit mezi ty vůbec nejúspěšnějším v historii! Vždyť už úvodní cyklistický závod s řadou sportovních celebrit byl zážitkem.


Studená deštivá slota uplynulých týdnů je pryč, sportovní svátek na jihu Čech hned od úvodu prozářilo sluníčko a teploty ke třicítce. „Kateřině Neumannové patří velký dík nejen za skvělou organizaci, ale i za to, jaké nám zařídila počasí,“ žertovali mnozí z účastníků včetně starosty Lipna nad Vltavou Zdeňka Zídka. Populární sportovní akce, kterou už podvanácté jeho obec hostí, tak mohla začít v plné kráse.


Bohatý páteční program s celou řadou soutěží vyvrcholil autogramiádou sportovních celebrit, o kterou byl obrovský zájem. Slavní borci se podepisovali fanouškům ještě ve chvíli, kdy na nedalekém pódiu už začal první z doprovodných koncertů. „Kolik je ti, deset? Tak to už můžeš hrát naplno hokej. Dej do toho všechno,“ nabádal slavný hokejový brankář Dominik Hašek jednoho ze svých mladých obdivovatelů. „Ještě mi, prosím, podepište druhou fotku pro bráchu, on by byl naštvanej,“ prosil klučina legendárního »Dominátora«, zatímco na druhém konci stolu biatlonistka Gabriela Soukalová v jednom kuse plnila prosby o selfíčka. „Lidi byli úžasní, stejná krevní skupina jako já. Často mi říkali, že se na biatlon začali dívat kvůli mně, což obrovsky potěší,“ svěřila se dojatě. Pár židlí od ní zrovna dával paralympionik Jiří Ježek cennou lekci do života. „Jak to, že to nedokážeš? Já nemám nohu a taky jsem to dokázal!“ zaburácel nejúspěšnější cyklista paralympijské historie, podal malému klukovi podepsanou fotku a ještě ho objal.


Sobotní ráno se pláž pod lipenským aquaparkem hemžila jako mraveniště. Startoval jeden z vrcholů celého festivalu, cyklistický závod ČEZ Kolem Lipna. „I když to na Lipně už asi nemůžeme někam nafukovat, tak každý rok je to tady lepší a lepší,“ žasnul Ježek. Přihlášených nakonec bylo 319 lidí! Účastníci si mohli vybrat mezi dvěma tratěmi (60 km a 20 km). „Zvolila jsem jenom dvacítku. Mám tady malinkatou dcerku, která nám dává docela zabrat a i tady je často slyšet na celý areál,“ omlouvala se Soukalová, jež si kratší závod přesto užila. „Docela jsem si sáhla na dno, v tom největším stoupání mi došly síly, ale hrdost mi samozřejmě nedovolila z kola slézt a tlačit,“ usmála se a poděkovala mladé atletce Aničce, se kterou se na trati seznámila. „Na konci jsme si s tou holčinou dost pomáhaly a táhly se.“


Dvacítku si vybrala i cyklistická hvězda Kateřina Nash, která vyrazila na trať i se svojí 67letou maminkou. „Mám za sebou sice docela úspěšnou sezónu, vyhrála jsem v Americe a Kanadě dost závodů, ale teď jsem jela vyloženě na pohodu s mamkou. Nikdy jsme spolu na takový závod nevyjely, takže jsme si to moc užívaly,“ přiznala rodačka z Prachatic žijící v Americe, která znovu poznává krásy jihu Čech. „Strašně ráda se sem vracím, pořád tu nacházím nová místa, nové stezky, stále mám co objevovat,“ pochvalovala si.


Modré číslo 690 pro kratší závod nafasoval i Hašek, který se s ním ale nakonec vydal na šedesátikilometrovou trať, jejíž účastníci přitom měli žlutá startovní čísla. „Ukecali mě, ale jsem za to rád. Bál jsem se, že nemám natrénováno, ale nakonec v pohodě, dokonce jsem se stihl zdravit s fanoušky,“ prozradil »Dominátor«, jenž šedesátku zvládl pod tři hodiny. „Únavu ale cítím, takže se hned vysprchuji a vyrážím s rodinkou na pláž se vykoupat.“


Na delší destinaci se vydala i vytrvalkyně Eva Vrabcová Nývltová, která přitom kouzlu cyklistiky propadla teprve letos. „Kvůli bolestem nohy nemůžu běhat, tak jsem si koupila krásné horské kolo, jinak bych se doslova zbláznila. Jenže jsem zjistila, že vůbec neumím šlapat, měla jsem velký problém s technikou, takže se pořád učím jezdit frekvenčně,“ popisovala před startem. Coby bývalá běžkyně na lyžích přitom v rámci kondičního tréninku o kolo často zavadila. „Jenže jsem je strašně nenáviděla, protože jsem ostatním nestačila. A úplně nejhorší zážitek byl, když jsme jeli dva dny z Trutnova až na Zadov na horských kolech po silnici a spali pod širákem. Nahoře jsem to kolo odhodila a říkám, že už ho v životě nechci vidět. Vidíte, a teď po letech u Lipna jsem si to krásně užila,“ smála se. Aby ne, po trati přímo letěla a mezi ženami skončila celkově druhá, necelých šest minut za vítězkou! „Chytla jsem skupinu kluků, se kterými se jelo moc hezky. Žádná krize, úplná pohoda,“ krčila spokojeně rameny.


Stovky amatérů měly možnost si změřit síly i s mnoha dalšími slavnými jmény – vedle vodních slalomářů Víta Přindiše, Lukáše Rohana a Amálie Hilgertové byli na startu volejbalisté VK ČEZ Karlovarsko, ale i cyklističtí bouráci Karel Vacek, druhý v jedné z etap letošního Gira d´Italia, či Jan Hruška. „Pořád se snažím udržovat, závodím víceméně každý víkend. Pro mě je to způsob, jak se ještě trošku profouknout,“ culil se dosud jediný Čech, který oblékl trikot pro vedoucího jezdce na některé z Grand Tours, když na Giru 2000 jel jednu etapu v růžovém. Že si na něm chtěl kdejaký ze soupeřů lipenského závodu dělat ramena, ho nechávalo chladným. „To k tomu přece patří. Výkonnostně jdu dolů, takže jsem snadnější kořist. Důležitější je, aby se čím dál víc lidí hýbalo a chodili na akce, jako je tato úžasná na Lipně. A pokud k tomu mohu přispět, tím lépe,“ mávl Hruška se smíchem rukou.


Vítězi hlavního závodu se nakonec stali Filip Rydval (1:43:27) a mezi ženami Jana Milec Jiřincová (2:02:29). „Loňský nultý ročník byla spíš taková zkouška, organizačně jsme to letos měli určitě výrazně lépe zajištěné, bylo asi třikrát víc lidí. Máme za sebou z organizačního hlediska první dva kritické dny, které se vydařily, takže zatím spokojenost,“ pochvalovala si ředitelka akce Kateřina Neumannová.


ČEZ Lipno Sport Festival se rozjel na plné obrátky, k čemuž přispěl i bohatý kulturní program na čele s výjimečným pátečním představením Cirku La Putyka i sobotním trojkoncertem Ondřeje Brzobohatého, skupiny Slza a Jany Kirschner. Mezi hlavní taháky bohatého nedělního programu budou patřit soutěže ve vodních sportech s triem Přindiš, Rohan, Hilgertová, volejbalová exhibice VK ČEZ Karlovarsko – VK Jihostroj České Budějovice či parkour s Jaroslavem Chumem.

305 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page