Že se odjede sobotní cyklistický tahák Kolem Lipna s plejádou celebrit a pak už bude nuda? Ani náhodou! Také nedělní program 12. ročníku ČEZ Lipno Sport Festivalu byl plný nevšedních sportovních zážitků a nakonec měl jednoho, možná trochu nečekaného hrdinu.

Už od rána se pod vedením hvězdných instruktorů Víta Přindiše, Lukáše Rohana a Amálie Hilgertové rozpoutaly dramatické souboje přímo na lipenské vodě. Vybrané dvojice si vždy poměřovaly síly v gumových kajacích, což si nemohly nechat ujít ani přítomné osobnosti. Hokejový titán Dominik Hašek se nebojí žádné výzvy a troufl si i na specialistu Rohana. „Zavazíš, uhni!“ šťouchal ho zezadu pádlem a dokonce se jej na trati snažil hrou tělem vyvézt z rovnováhy. „Pořád se přede mnou motal, tak co jsem měl dělat,“ omlouval se smíchem své vodní bodyčeky. K břehu sice dorazil se ztrátou, ale následný sprint po písečné pláži mu vynesl cenný skalp.

„Tyhle kontakty už se do našeho sportu taky dostávají, takže pro mne dobrý trénink,“ smál se Rohan a ocenil Haškovy kvality. „Nečekal jsem, že se mi někdy poštěstí zazávodit si na vodě se slavným Dominátorem, byl to zážitek, ale Dominik jel fakt dobře. Je vidět, že v tom neseděl poprvé, musel jsem se snažit,“ klaněl se hokejové legendě. Ta ho ale rychle vyvedla z omylu. „Párkrát jsem si sjel řeku, ale nejsem žádný vodák. Seděl jsem v tom možná po třiceti letech, k lodím vztah nemám, i když v televizi na to koukám rád. Vždyť já při koupání u vody nejdu ani na matračku,“ prozradil.

Mezitím do kajaku nasedl mistr světa Přindiš a při společné vyjížďce dával rady mladému zájemci, který z něj oči nespustil. „Jsem strašně rád, že si ty rodiny cestu na Lipno najdou. Různé studie opakovaně ukazují, že sportovní zaměření na školách zaostává a děti se v pohybu zhoršují, ale tady je vidět, že když je rodiče ke sportu vedou, jak to ty děti baví a sport milují,“ pochvaloval si kajakářský šampión. Patří mezi stálice lipenského festivalu, ovšem letošní ročník je pro něj výjimečný. „Vůbec poprvé tady nemáme závodní víkend i se všemi povinnostmi, takže si to můžeme užít i s rodinkou. Ta akce je prostě skvělá, počasí vyšlo, lidí je spoustu a všichni si užívají to spojení sportu s kulturou,“ pochvaloval si. Aby tréninkově úplně nezakrněl, zúčastnil se cyklistického závodu a se svými parťáky se šel proběhnout. „Bohužel, nedělí pohádka skončila, v pondělí v osm ráno už zase v Praze do posilovny a pak na vodu,“ ušklíbl se.

Nedělní program ozdobila i volejbalová exhibice VK ČEZ Karlovarsko – VK Jihostroj České Budějovice, ovšem své umění v beachi si zkoušel kdekdo včetně kanoisty Rohana. „Jak říkal Vítek, poprvé máme tady na Lipně volno bez závodních povinností, tak si to musím užít a všechno vyzkoušet. Já už mám odtud takových zážitků!“ jásal nad letošní lipenskou zkušeností.

Ovšem největší nával nebyl na vodě ani na písku, ale na trávníku u koncertního pódia. Zde dával už třetí den v kuse své lekce parkouru Jaroslav Chum a sám žasl nad tím, jaký poprask způsobil. „Mám dvě hodinky denně, ale další už bych nezvládl,“ přiznal celý splavený a v kraťasech skočil do vody se zchladit. Aby ne, nekonečná fronta od natěšených prcků po sebevědomé puberťáky čekala na jeho rady, na třech různých bednách učil základní triky, ty vyspělejší dokonce i salta, přitom musel děti neustále zvedat a hlavně jistit, aby nedošlo k úrazu. „Musíte být neustále ve střehu, ale žádné zranění jsme naštěstí neměli. Děti byly moc šikovné, nebyla výzva, kterou by nezvládly. Snažíme se je učit techniku i odbourávat strach, aby se posouvaly dál,“ prozradil historicky první český vítěz Světového poháru v parkouru, který závěr své výuky tradičně okoření vlastní exhibicí. Lipenského festivalu se účastní vůbec poprvé. „Naprosto úžasná akce, něco tak neuvěřitelného jsem vůbec nečekal,“ žasnul.

První festivalovou neděli zakončil po dětské diskotéce večerní výběh na Stezku korunami stromů, který ovládla mladá atletka Lucie Neumannová, dcera šéfky festivalu Kateřiny Neumannové, a pak už všichni do hajan. Vždyť na milovníky sportu na Lipně čeká celý týden plný pohybových aktivit a kulturních zážitků. Už v pondělí si třeba budou moci zasoutěžit na trenažérech s veslařskou legendou Václavem Chalupou!

Zveřejněno: 16. 8. 2023